Forskare är nu de stinkande träningskläderna på spåren.

Därför stinker dina träningskläder

Publicerad 5 september 2014 kl 05.42

Vetenskap. Varför stinker svettiga träningskläder och, framförallt, varför stinker vissa av dem mer än andra?

Dela artikeln

Forskare har kommit fram till att det är materialet i kläderna som avgör hur mycket de stinker, skriver Science. Kläder gjorde av polyester, vilket träningskläder ofta är gjorda av, har en större benägenhet att utveckla dålig lukt än kläder i bomull.

Anledningen, har man nu slagit fast, är att bakterien micrococcus trivs bättre i syntetiska material än i bomullstextilier. Man tror detta beror på att bomull absorberar och binder fukt, medan syntetiska material istället lagrar den mellan fibrerna. Micrococcus är en bakterie som bryter ned fettsyrorna som finns i svett till mindre, luftburna molekyler, vilket gör att kläderna börjar lukta.

De nya rönen presenterades förra månaden i en artikel i tillämpad- och miljömikrobiologi. I studien, som ligger till grund för artikeln, fick 26 försökspersoner genomföra ett träningspass där vissa hade på sig en t-shirt i bomull medan andra hade en t-shirt i polyester. Forskargruppen kunde då konstatera att träningskläder i polyester 28 timmar efter träningspasset luktade "signifikant" sämre än de i bomull.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

190.000 nya väljare nästa val

Nya medborgarskapen drar iväg. Ungefär varannan av alla utrikesfödda sympatiserar med Socialdemokraterna, enligt SCB.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut

Levde för 3,2 miljoner år sedan. . Ny 3D-rekonstruktion visar människans tidiga ursprung.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven

Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.. Idag sjukskrivs 20.000 personer per år – nästan bara kvinnor – för "utmattningssyndrom".0 

KI-larmet: Fluorid i dricksvattnet gör barn dumma i huvudet

Gäller även vid låga halter, enligt nya svenska studien.. "Påverkar barnens verbala förståelse och förmågan att tolka och bearbeta sinnesintryck."0 

Vetenskap

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0