Fick inviga OS trots politiskt inkorrekt skämt på twitter

Publicerad 8 februari 2014 kl 09.42

Utrikes.Irina Rodnina, 63, är Rysslands mest kända konståkerska med tio raka VM-guld och tre raka OS-guld i paråkning på meritlistan. Men ändå var det fel att låta henne delta under gårdagens OS-invigning, menar kritiker och hänvisar till bristande omdöme på den så kallade mikrobloggen twitter.

Gilla artikeln på Facebook

Orsaken är att Rodnina postade ett foto på Twitter i september som visar USA:s omstridde president Barack Obama när han med hungrig blick tittar på en banan.

"Flera kritiker hävdar att det var rasistiskt och att syftet var att jämföra USA:s första svarta president med en apa", skriver en indignerad Daily Mail.

Själv tog Irina Rodnina inte kritiken på allvar när det begav sig.

– Yttrandefrihet är yttrandefrihet, sade hon i september.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Ekonominyheter

Riksbankschefen: "Det är färdigsänkt"

Beskedet efter beslutet om sänkning.. Chans för ny räntehöjning redan nästa år.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0