Coronaviruset
Franck Riester.

Fransk minister smittad

Publicerad 10 mars 2020 kl 10.33

Utrikes. Frankrikes kulturminister Franck Riester har smittats av coronaviruset, rapporterar France24.

Dela artikeln

Den 46-årige ministern fick ett positivt provresultat på måndagen efter att ha uppvisat symptom, enligt det franska kulturdepartementet.

Franck Riester blev sjuk efter att ha tillbringat flera dagar i Frankrikes nationalförsamling, där fyra andra fall av coronasmitta har bekräftats. Han uppges inte ha träffat president Emmanuel Macron på flera dagar.

Frankrike är det land i Europa som har flest coronafall bortsett från Italien. Enligt de senaste siffrorna har över 1.400 personer konstaterats smittade av covid-19 och antalet ökar snabbt. Macron har tidigare sagt att det är oundvikligt att Frankrike drabbas av en fullskalig coronaepidemi inom de kommande veckorna.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0