Soros och politiken
George Soros.

George Soros dömer ut Grekland

Publicerad 25 mars 2015 kl 07.02

Utrikes. Mångmiljardären George Soros menar i en intervju att det är mycket troligt att Grekland kommer att lämna eurozonen.

Dela artikeln

Det är i en hitintills opublicerad intervju med Bloomberg som mångmiljardären spår en dyster framtid för Grekland.

Greklands premiärminister Alexis Tsipras är ju nu i hårda förhandlingar med Greklands europeiska samarbetspartners om en förlängning av räddningspaketet.

Soros tror att förhandlingarna kan leda till ett sammanbrott som får Grekland att lämna eurosamarbetet.

Den grekiska regeringen har två veckor på sig att ordna fram pengar innan staten går bankrutt, skriver Business Insider.

 


Går inte som hon tänkt – alls. Nu åtalas 30-åringen för spektakulära scenerna i Ica-butiken.0 Plus

Folkutbytet

Ekonominyheter

Centralbanker kräver ökad invandring

Ledande centralbankschefernas appell.. Fortsatt tillväxt kräver fortsatt inflöde från tredje världen, enligt "experterna".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0