Hot och våld mot politiker kartläggs

Publicerad 5 september 2014 kl 07.01

Inrikes. Brottsförebyggande rådet (Brå) får nu i uppdrag av regeringen att göra en kartläggning av omfattningen och utvecklingen av hot, våld och trakasserier mot politiskt förtroendevalda under supervalåret 2014.

Dela artikeln

–  Hot mot politiker handlar inte bara om hot mot enskilda personer. Det är också ett hot mot demokratin. Den bygger ju på att människor vill, men också vågar, engagera sig, säger demokratiminister Birgitta Ohlsson (FP) i ett pressmeddelande.

Tidigare kartläggningar som gjorts visar att var femte förtroendevald har blivit utsatt för hot, våld eller trakasserier. Var tionde har valt att undvika att engagera sig eller uttala sig i en specifik fråga på grund av utsatthet eller oro för att utsättas. Sverigedemokraterna är det parti som är överlägset mest utsatt.

- Vi har redan sett allt från oacceptabla tårtningar till vidriga hotfilmer hemskickade till politiker detta supervalår. Det är viktigt att vi får en heltäckande bild av hoten och våldets omfattning, säger Birgitta Ohlsson.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

190.000 nya väljare nästa val

Nya medborgarskapen drar iväg. Ungefär varannan av alla utrikesfödda sympatiserar med Socialdemokraterna, enligt SCB.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0