Början av inlägget som ledde till åtal.

Hovrätten friar SD-politiker för HMF

Publicerad 9 oktober 2019 kl 14.26

Lag & Rätt. Sverigedemokraternas gruppledare i Karlskrona kommunfullmäktige, Christopher Larsson, frias av hovrätten för "hets mot folkgrupp" efter att ha kritiserat böneutrop.

Dela artikeln

"En sorgens dag sker på fredag, då kommer minareten för första gången skandera ut över Karlskrona att 'Allah är stor' samma fras 'Allah akhbar' som islamister skriker när de spränger sig i luften..."

Så inledde SD-politikern Christopher Larsson ett längre inlägg som publicerades på Sverigedemokraternas Facebooksida i november 2017.

Efter att ha anmälts av S-politikern Magnus Manhammar blev Larsson åtalad för hets mot folkgrupp av Lena-Marie Bergström, en åklagare som hade delat en film på Facebook där SD jämfördes med nazister.

I januari i år friades Christopher Larsson av tingsrätten. Domen överklagades av åklagaren, men nu har även hovrätten kommit fram till att inlägget faller utanför det straffbara området.

"Det har visserligen inslag som är nedsättande för muslimer. Texten syftade dock till att i en politisk kontext kommentera uppförandet av en minaret i Karlskrona, en fråga som debatterats flitigt. Inlägget gick inte ut till en bred allmänhet utan till personer som följde Facebooksidan och som kan antas ha varit intresserade av att följa debatten. Inlägget anses rymmas inom ramen för vad som är tillåtet enligt den yttrandefrihet som garanteras i Europakonventionen", skriver domstolen i ett pressmeddelande.

– Jag är mycket glad, inte för min egen skull utan för demokratin och yttrandefriheten. Jag vill leva i ett öppet och demokratiskt Sverige, säger Christopher Larsson i en kommentar om hovrättsdomen till Nyheter Idag.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0