Början av inlägget som ledde till åtal.

Hovrätten friar SD-politiker för HMF

Publicerad 9 oktober 2019 kl 14.26

Lag & Rätt. Sverigedemokraternas gruppledare i Karlskrona kommunfullmäktige, Christopher Larsson, frias av hovrätten för "hets mot folkgrupp" efter att ha kritiserat böneutrop.

Dela artikeln

"En sorgens dag sker på fredag, då kommer minareten för första gången skandera ut över Karlskrona att 'Allah är stor' samma fras 'Allah akhbar' som islamister skriker när de spränger sig i luften..."

Så inledde SD-politikern Christopher Larsson ett längre inlägg som publicerades på Sverigedemokraternas Facebooksida i november 2017.

Efter att ha anmälts av S-politikern Magnus Manhammar blev Larsson åtalad för hets mot folkgrupp av Lena-Marie Bergström, en åklagare som hade delat en film på Facebook där SD jämfördes med nazister.

I januari i år friades Christopher Larsson av tingsrätten. Domen överklagades av åklagaren, men nu har även hovrätten kommit fram till att inlägget faller utanför det straffbara området.

"Det har visserligen inslag som är nedsättande för muslimer. Texten syftade dock till att i en politisk kontext kommentera uppförandet av en minaret i Karlskrona, en fråga som debatterats flitigt. Inlägget gick inte ut till en bred allmänhet utan till personer som följde Facebooksidan och som kan antas ha varit intresserade av att följa debatten. Inlägget anses rymmas inom ramen för vad som är tillåtet enligt den yttrandefrihet som garanteras i Europakonventionen", skriver domstolen i ett pressmeddelande.

– Jag är mycket glad, inte för min egen skull utan för demokratin och yttrandefriheten. Jag vill leva i ett öppet och demokratiskt Sverige, säger Christopher Larsson i en kommentar om hovrättsdomen till Nyheter Idag.


Har gett flera tusen vård. Hänvisar till "humanitära" skäl – möter skepsis.0 Plus

"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Lag & Rätt

Ska bli svårare ändra grundlagen

Domstolarnas oberoende ska också stärkas, enligt regeringen.. "Vi ser hur det fria öppna samhället ifrågasätts eller utmanas."0 

Skippade bilbältet – tvingas lämna Sverige

Efter åtta år i landet.. Flera bötesbrott är nog för att neka förlängt uppehållstillstånd, fastslår Migrationsöverdomstolen nu.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0