Invandrare utnyttjar nyanlända invandrare

Publicerad 9 juni 2012 kl 13.07

Inrikes.Hos Stockholms falaf- och kebabställen har det satts i system att utnyttja nyanlända invandrare, detta trots att matställena så gott som alltid drivs av invandrare.

Gilla artikeln på Facebook

Huruvida den bristande solidariteten invandrare emellan är en kulturell sedvänja i Mellanöstern eller om det främst är i Sverige som den visar sig framgår inte. Vad som framgår i ett reportage i Stockholms Fria är däremot att principen med att utnyttja nyanlända är satt i system bland kebabrestaurangerna.

Genom att anställa nyanlända araber utan språkkunskaper och låta dem arbeta för 30 till 40 kronor timmen kan kebabägarens familjemedlemmar, genom att redovisa att det är någon av dennes familjemedlemmar som utfört arbetet, tillskansa sig en vit lön utan att göra något överhuvudtaget.

Ett annat sätt att fuska är när en restaurang anställer ett par nyanlända genom arbetsförmedlingen. De får då 70 procent av sin lön från svenska skattebetalare, medan arbetsgivaren betalar resterande 30 procent. Trots att de endast tillåts arbeta 160 timmar per månad enligt arbetsförmedlingen, händer det att det blir uppemot 300 timmar per månad.

Enligt Syriern Ali, som intervjuas av den radikala mångkultursförespråkande tidningen, är det ingen större skillnad på den behandling han utsattes för i krigets Syrien och den behandling han får utstå i Sverige.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Mer från Inrikes

300 år gammal urskog brinner i Norrbotten

"Det kan ju se tråkigt ut i hundra år".. I relation till naturreservatet är branden dock inte enorm.0 

Tysk demokrati: Husrannsakan hos samma AFD-politiker – 22 gånger

"Det här är riktad terror mot oppositionen".. Genomsökte även AFD-politikerns dementa mors rum på äldreboendet och förhörde henne.0 

Zelenskyj backar från lag om korruption – när parlamentet är på sommarlov

Påstås ge upp tidigare planerna.. Men den motvilliga reträtten öppnar för kryphål – under semestern.0 

EU hotar införa nytt förbud mot bensin- och dieselbilar – redan 2030

Kan träda i kraft om bara fem år.. Kommissionen väntas presentera det formella förslaget i slutet av sommaren. 0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0