SL/Polisen

Misstänkt t-banerånare anhållen

Publicerad 15 september 2012 kl 00.05

Inrikes.En man har gripits ikväll för den uppmärksammade stölden från en medvetslös man som lämnades kvar på tunnelbanespåret och blev överkörd av ett tåg. Han blev igenkänd av personalen på Lidl i invandrarförorten Akalla och greps 20.45 i sin bostad nära butiken. Han anhölls senare på natten.

Gilla artikeln på Facebook

Efter flera samstämmiga tips från allmänheten kunde polisen lokalisera bostaden där man trodde att tunnelbanerånaren fanns. Nu har man gripit en person för dådet.

Den anhållne är omkring 35 år gammal och misstänks nu för grov stöld och häleri. Han kommer att höras under lördagen.

– Han stämmer väl överens med bilderna, säger Dan Östman, utredare hos polisen i Söderort till SVT.

Vittnen berättar för Aftonbladet att rånaren var på Lidl i Akalla och handlade. Personal kände igen honom och larmade polisen.

– Polisen kom till hans bostad och efter en stund kom de ut med honom, säger Elias som såg polisen föra ut honom ur hans bostad vid 20:45 under fredagskvällen.


Joakim Johansson/CC-BY-NC-SA Mannen kändes igen från bilderna i media av personalen på Lidl i Akalla. (Annan butik på bilden)

Mannen greps strax norr om Stockholm, och är nu misstänkt för grov stöld och häleri. Att låta bli att hjälpa människor i nöd är dock inte förbjudet i Sverige, varför han inte misstänks för några grova brott.

"Efterlyst" visade i onsdags SL:s bildupptagningar från stationen, som filmats med en övervakningskamera. På filmen syntes hur en man, 38-årige Johnny, föll ned på spåret på spåret och slog i huvudet så han blev medvetslös. Tjuven hoppade ned på spåret, länsade Johnnys fickor på plånbok, halskedja och mobiltelefon. Därefter lämnade han Johnny på rälsen, som någon minut senare blev överkörd av tåget. Idag har han svåra skador och tvingas bland annat amputera ena benet.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Juholt tog emot hederspris – för sin mustasch

Hyllas av Mustaschkampen.. "Han har ofta talat om sin ansiktsbehåring, men också lyft hur viktig Mustaschen är."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0