Kinesisk restaurang i Kenya portar svarta

Publicerad 24 mars 2015 kl 09.24

Utrikes. En kinesisk restaurang med verksamhet i Kenya har antagit en policy om att inte servera afrikanska kunder efter klockan 17.00.

Dela artikeln

Den kinesiska restaurangen som, ligger i Kenyas huvudstad Nairobi, kommer av säkerhetsskäl inte att släppa in afrikanska kunder under eftermiddagarna.

Enligt RT menar personalen på den berörda restaurangen att det handlar om säkerheten för de övriga gästerna.

Personalen hänvisar till problematiska situationer som uppstått tidigare och ökad aktivitet från terroristgruppen Al-Shabaab.

Esther Zhao, restaurangens presskontakt, menar att restaurangens gäster känner sig säkrare när de afrikanska kunderna hålls borta.

Afrikaner som kommer i sällskap med europeiska, kinesiska eller indiska gäster kan dock bli insläppa även efter klockan 17.00.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0