Jordbävningen i Nepal
Raserade hus i Nepal idag på morgonen.

Mycket kraftig jordbävning i Nepal

Publicerad 25 april 2015 kl 10.19

Utrikes. En mycket kraftig jordbävning uppges ha skakat Nepal idag på morgonen.

Dela artikeln

Jordbävningen drabbade den lilla nationen i Himalaya strax efter klockan åtta idag på morgonen, svensk tid, rapporterar AP. Det förekommer uppgifter om dödade och skadade i jordbävningen, men än så länge är uppgifterna ganska knapphändiga.

Bilder som lagts upp på Twitter, Instagram och andra sociala medier visar dock omfattande förödelse med ett stort antal byggnader som kollapsat.

Enligt det amerikanska geolgiska institutet uppgick jordbävningens magnitud till 7,9 på richterskalan, vilket gör det till den kraftigaste jordbävning som drabbat Nepal på över 80 år. Jordbävningens epicentrum uppges ha varit 8 mil nordväst om Nepals huvudstad Katmandu.


Helgbesöket på badet blev en mardröm. Män från Mellanöstern sexofredade Ann-Sofie, hennes fjortonåriga styvdotter och elvaåriga systerdotter.0 Plus

Starka reaktioner på bilderna från nyinspelningen. "Den enda som får vara vit är väl farbror Melker, för att han är så klantig."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Gängkriminell 15-åring råkade spränga sig själv

Hittades död i Östberga. Rekryterades av kriminellt nätverk via en skola och ett idrottslag.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Frankrike skickar militärfartyg – erbjuder Danmark hjälp mot USA

"Står vid er sida".. Frankrikes utrikesminister Jean-Noel Barrot besöker Grönlands huvudstad.0 

"Hitler var den störste demokraten" – Ukrainas tidigare talman mördad

Nazistiske toppolitikern sköts till döds.. Dödades i Lviv när uppgörelserna i det ukrainska ledarskiktet fortsätter.0 

Invandraren närmar sig – då drar flickan fram den här

Hyllas som hjälte i sociala medier.. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0