Kvinna gruppvåldtogs på Brommaplan

Publicerad 24 februari 2013 kl 11.48

Inrikes.En kvinna i 25-årsåldern var på väg hem från jobbet när hon skuggades av två män från tunnelbanestationen och våldtogs vid Brommaplan, skriver polisen i ett meddelande.

Gilla artikeln på Facebook

Det var vid 03.15-tiden på söndagen som kvinnan överfölls. Efter våldtäkten tog kvinnan en taxi till sin bostad varifrån hon anmälde det inträffade.

Enligt polisen kan gruppvåldtäkten ha varit överlagd och riktad mot just henne.

– Vi tror inte att de hade för avsikt att våldta vem som helst, säger Kjell Hellström, stationsbefäl på Västerortspolisen till Aftonbladet.

Polisen vill inte gå in på några närmare detaljer om varför våldtäkten skulle kunna vara det. De arbetar nu med att samla in material från övervakningskameror. Ingen misstänkt har gripits.

Antalet anmälda våldtäkter har niodubblats i Sverige mellan 1975 och 2011, enligt statistik från BRÅ.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Antarktis istäcke växer igen

Sänker nu havsnivån istället för att höja den. Ismassan växte med nästan 108 gigaton per år.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Regeringen välkomnade turkdömde "journalisten" på Arlanda

Statsministern: "Välkommen hem Joakim!". Prominent mottagande när AFA-Medin landade i Sverige efter 51 dagar i turkiskt förvar.0 

Kvinnliga polisens reaktion vid ingripandet i Örebro

"Vi kommer backa undan".. Ivriga diskussionen med kollegan om att retirera från platsen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0