Stefan Löfven.

Löfven: "Ny gigantisk flyktingström" till Sverige

Publicerad 18 oktober 2016 kl 10.23

Inrikes. Statsminister Stefan Löfven (S) flaggar nu för att det framöver kan komma ännu en "gigantisk" ström av invandrare från arabvärlden till Sverige.

Dela artikeln

– Det kan faktiskt bli en ny gigantisk flyktingström från Irak. Vi måste vara beredda på det, säger Löfven till Sydsvenskan.

Han syftar på att striderna mot den muslimska gruppen Islamiska staten, IS, har trappats upp. Bland annat har irakiska regeringsstyrkor gått in i den IS-kontrollerade staden Mosul, vilket kan bädda för utdragna stridigheter.

Den svenska regeringens beslut att införa gränskontroller minskade asylinvandringen, men efter den 11 november är det oklart om kontrollerna kommer att vara kvar. Frågan är om Sverige efter det datumet ens har "rätt" att förlänga kontrollerna enligt EU:s regler.

Till Sydsvenskan säger Löfven att regeringen ännu inte "vet" om det blir fortsatta gränskontroller eller inte. Han understryker dock att Sverige inte kan återgå till "den ohållbara situation" som rådde när asylkaoset var som allra värst förra hösten.


Nyheter från förstasidan

Ljög om våldtäkt: "Kul och busigt" – döms till ett års fängelse

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0