" /> " /> " />
Norrlands universitetssjukhus.
Forthefudge/CC-BY-SA

Läkare stoppade Åkesson på sjukhus

Publicerad 12 mars 2014 kl 21.08

Inrikes.Jimmie Åkesson besökte idag Norrlands universitetssjukhus i Umeå. När SD-toppen och hans entourage kom till geriatriken ställde sig en av läkarna i vägen och deklarerade att Åkesson inte var välkommen.

Gilla artikeln på Facebook

Avdelningen hade först på morgonen fått reda på att besöket skulle äga rum.

– Det blev en tryckt stämning. Folk blev ställda och det kändes som att många fick en klump i magen. Några hade hört att han skulle komma till Umeå men vi fick inte veta att han skulle besöka oss förrän idag, berättar läkaren, som vill vara anonym, för SVT.

Läkaren beslutade sig då för att ta saken i egna händer. När Åkessons grupp närmade sig ställde han sig mitt i korridoren och deklarerade att SD-toppen inte var välkommen på avdelningen.

– Jag fick inget svar från honom. En ur landstingsledningen bad mig gå tillbaka till mina arbetsuppgifter, men jag stod kvar och upprepade det jag sagt.

Det slutade med att entouraget helt enkelt gick runt honom och genomförde en snabbvisit.

Enligt den anonyme läkaren tycker inte SD att "alla människor är lika värda" och ställer därmed inte upp på "grundpelarna för all form av vård". Han hävdar dock att det inte var på grund av sina vänsteråsikter som han försökte kasta ut SD-ledaren, utan att han gjorde det på grund av att han ville skydda patientsäkerheten.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

"Slaktaren från Kamerun" inför rätta till sist

Hela EU daltade i ett halvår – trots skräcken. Mannen åkte på Europaturné och slängde betongblock på folk från höga byggnader – först nu har han frihetsberövats.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Terrorforskare kritiserar SVT:s Expo-inbjudan

”Obegripligt dåligt”.. Magnus Ranstorp sågar public service-jätten efter att vänsterextremisternas medverkan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0