Larmrapporten: Klanerna sänker fastighetspriserna

Publicerad 28 december 2021 kl 12.14

Inrikes. En ny rapport från flera stora fastighetsbolag slår larm om fallande fastighetsvärden på grund av kriminella klaner och gäng. Det är miljardbelopp som står på spel i en negativ spiral, rapporterar Svenska Dagbladet.

Dela artikeln

"Det är öppen narkotikahandel utanför, runtom och inne i vårt hus."

"Det finns en familj som försöker styra och ställa."

"På kvällstid börjar problemungdomarna hänga."

Det är några av de vittnesmål som återfinns i rapporten, skriver SvD.

Bland de stora fastighetsägare som finansierat den nya rapporten om gängkriminaliteten i Göteborg finns Stena, Balder, Familjebostäder, Poseidon och Victoria Park.

Av de intervjuade personerna, som arbetar med fastigheter i så kallade utsatta områden, uppger 74 procent att de har problem med narkotikahandel, 65 procent att de har problem med gängkriminalitet och 21 procent att de har kriminella klaner i sina bostadshus.

Det är miljardbelopp som står på spel för fastighetsägarna, skriver SvD.

"Bostadsområden med en hög problemnivå riskerar att få dåligt rykte, vilket i sin tur kan leda till en stor omsättning av boende och affärsidkare med minskade fastighetsvärden till följd. Det kan med andra ord uppstå en negativ spiral som ytterligare riskerar att försämra situationen med brott och otrygghet", står det i rapporten.

När rapporten släpptes sade en av de anställda från Gårdstensbostäder:

– Tystnaden du talar om går in i våra organisationer. Du beskrev samma läge för 10–15 år sedan. Skillnaden i dag är att de kriminella är yngre, fler, starkare och mer aggressiva.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Majoritet av högerväljarna kritiska till Israel

Svenska opinionen allt mer negativ.. Majoritet av KD:s och SD:s väljare har "bristande vandel"-åsikter om Israel nu.0 

Ytterligare nio miljarder till Ukraina

18 Archerpjäser försvinner.. Stödet bygger på en överenskommelse mellan regeringen och Sverigedemokraterna.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0