sharia

Ledaren för Sharia4Belgium dödad i Syrien

Publicerad 10 februari 2014 kl 15.25

Utrikes.Den belgiske radikalislamisten Faysal Yamoun dödades i helgen i en strid i Syrien, rapporterar belgisk media. 30-åringen var wahabbist och ville införa Sharia i Belgien och andra länder i Europa.

Gilla artikeln på Facebook

Den dödes anhöriga uppger på sociala nätverk att han fick dödliga sår efter att en elledning hade kollapsat efter en missilträff.

Den dödade islamisten hade rekryterat flera frivilliga till kriget i Syrien, som stöds av bland annat EU, USA och al-Qaida.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Nya ÖB skippar Pride

Tecknet i tiden. Föregångarna dansade och sjöng och var extremt engagerade i woke-jippot.0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0