Malteser fetast i Europa

Publicerad 26 september 2015 kl 20.37

Utrikes. Bland maltesiska män är sju av tio individer överviktiga, vilket gör den semitiska folkgruppen till Europas fetaste. Det rapporterar SVT.

Dela artikeln

Bland maltesiska kvinnor lider sex av tio individer av övervikt, skriver maltesiska The Independent.

Medan männen är mer benägna att bli överviktiga är kvinnorna mer benägna att utveckla fetma – dvs att bli så feta att det får direkta komplikationer för hälsan.

I kommentarsfältet till The Independents artikel är malteserna emellertid överens om att deras livsstil är politikernas, och inte deras eget, ansvar.

"Jag har inte råd att äta nyttigt. Ge mig 13.000 euro i månadslön så ska jag ska överväga att lägga om min diet", kräver en maltes och får snabbt medhåll av en majoritet av de andra kommentatorerna.


Ekonominyheter

Riksbankschefen: "Det är färdigsänkt"

Beskedet efter beslutet om sänkning.. Chans för ny räntehöjning redan nästa år.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0