Därför bör abort tillåtas fram till vecka 22, enligt Nils Karlsson.

" />

Därför bör abort tillåtas fram till vecka 22, enligt Nils Karlsson.

" />

Därför bör abort tillåtas fram till vecka 22, enligt Nils Karlsson.

" />
"MIKROSKOPISK CELLKLUMP": Foster vid graviditetsvecka 22.

Miljöpartist vill abortera livsdugliga foster

Publicerad 11 mars 2014 kl 11.50

Inrikes.Mänskliga foster är bara "cellklumpar" och fri abort bör tillåtas åtminstone fram till graviditetsvecka 22. Det kräver miljöpartisten Nils Karlsson, som vill satsa på flyktingar istället.

Gilla artikeln på Facebook

Karlsson, som är gruppledare för Miljöpartiet i Malmö, utvecklar sitt resonemang i en artikel på SVT Debatt. Han skriver att det egentligen är meningslöst att diskutera vid vilken vecka abort bör vara tillåtet.

"För det är helt enkelt inte så att rätten till liv innebär rätten till en annan människas kropp. Du får inte leva inuti en annan människa mot dennes vilja. Om jag blir inopererad i dig har du ingen som helst skyldighet att inte ta bort mig", förklarar miljöpartisten.

Nils Karlsson, som tidigare argumenterat för att abort ska tillåtas fram till födelseögonblicket, nöjer sig för tillfället med att tillåta abort fram till graviditetsvecka 22. Detta trots att barn som föds vid den tidpunkten kan överleva med modern kuvösteknik.

"Så i stället för att lyssna på de som vill göra det lättare för en mikroskopisk cellklump än en flykting att få ett liv i Sverige eller andra som vill bestämma över kvinnors kroppar bör vi så småningom i stället tillåta fri abort och ta bort statens veto över kvinnors beslut", skriver Nils Karlsson.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Brunnar sinar i stora delar av Sverige

Vattenbrist från Skåne till Boden.. Små grundvattenmagasin har mycket låga nivåer stora delar av landet.0 

Fördubblat antal sprängningar sedan 2024

Våldsläget skenar trots mediebild av motsatsen.. Under första halvåret 2025 har 104 sprängningar inträffat.0 

Hemligt hur många som får vittna anonymt

Ingen vet hur ofta nya lagen används.. Sedan januari i år är det möjligt att vittna anonymt i svenska rättegångar.0 

Majoriteten av Sveriges migranter är högutbildade – bland utvandrare

Många lämnar landet när examen är fixad.. Däremot har Sverige lättare att attrahera och behålla gängkriminella.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0