Misstänkt bomb vid dagis i Rosengård

Publicerad 10 februari 2014 kl 18.01

Inrikes.Polisens bombgrupp sköt i morse sönder en misstänkt bomb som hittades utanför en förskola i Malmöstadsdelen Rosengård, rapporterar Skånskan.

Gilla artikeln på Facebook

Det misstänkta föremålet hittades utanför förskolans lokaler på Bennets väg tidigt i morse när inga barn ännu kommit till förskolan.

- Malmö stad ska ordna några andra lokaler så länge, säger polisens informatör Calle Persson till Skånskan.

Förskolor är vanliga mål för bomb- och brandattentat i Rosengård och andra liknande utsatta områden i Sverige. För ett år sedan utrymdes en förskola på samma gata efter ett liknande bomblarm.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Ekonominyheter

Riksbankschefen: "Det är färdigsänkt"

Beskedet efter beslutet om sänkning.. Chans för ny räntehöjning redan nästa år.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0