Kaffergöken ska från och med nu kallas svartgök.

Zigenarfågeln och negerfinken får nya namn

Publicerad 19 februari 2015 kl 20.19

Inrikes. Sveriges ornitologiska förening har gjort en ordentlig genomgång av de svenska fågelnamnen. En rad fåglar – som negerfink, zigenarfågel, kafferseglare och hottentottkricka – har nu fått mer politiskt korrekta namn.

Dela artikeln

"Kaffer" är den benämning som användes för att beteckna svarta under apartheidtiden i Sydafrika. Idag är det straffbart att använda ordet där.

Nu har "kafferseglare" bytts ut mot "vitgumpseglare" och "kaffergök" mot "svartgök".

– Vi funderade på att döpa en till kaffegök men det kändes oseriöst, säger Erling Jirle på Sveriges ornitologiska förening till Aftonbladet.

Totalt har föreningen granskat 11.709 fågelnamn och av dem har en tredjedel justerats. Det rör sig framför allt om namn som bygger på dåliga översättningar eller arter som fått felaktiga släkten, enligt tidningen.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Brunnar sinar i stora delar av Sverige

Vattenbrist från Skåne till Boden.. Små grundvattenmagasin har mycket låga nivåer stora delar av landet.0 

Fördubblat antal sprängningar sedan 2024

Våldsläget skenar trots mediebild av motsatsen.. Under första halvåret 2025 har 104 sprängningar inträffat.0 

Hemligt hur många som får vittna anonymt

Ingen vet hur ofta nya lagen används.. Sedan januari i år är det möjligt att vittna anonymt i svenska rättegångar.0 

Majoriteten av Sveriges migranter är högutbildade – bland utvandrare

Många lämnar landet när examen är fixad.. Däremot har Sverige lättare att attrahera och behålla gängkriminella.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0