Häktade SL-profilen

SL:s vd får sparken

Publicerad 13 maj 2015 kl 11.08

Inrikes. Anders Lindström, 60, tvingas nu lämna sin tjänst som vd för SL utan avgångsvederlag, rapporterar Dagens Nyheter. Detta efter att ha dömts för att ha stulit en plånbok i Hongkong.

Dela artikeln

Det var natten till torsdagen den 7 maj som Anders Lindström greps på Hongkong International Airport vid en tjänsteresa, efter att ha snattat en plånbok i en av flygplatsens märkesbutiker. Enligt gårdagens dom ska han böta 5.000 hongkongdollar, vilket motsvarar 5.700 svenska kronor.

Enligt Dagens Nyheter utnyttjar Stockholms läns landsting nu en så kallad förtroendeklausul för att göra sig av med SL-vd:n. Han kommer därför inte kunna hämta ut den fallskärm motsvarande 3,8 miljoner kronor som han har rätt till enligt anställningsavtalet.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0