Denne 41-årige arab från Irak är häktad misstänkt för våldtäkt.

41-åring häktad för våldtäkt i Stockholm

Publicerad 17 augusti 2015 kl 13.18

Inrikes. En 41-årig arab bosatt på Lidingö häktades igår på sannolika skäl misstänkt för våldtäkt i Berzelii park i Stockholm natten till i lördags.

Dela artikeln

Peter Winterberg på Citypolisen i Stockholm är den polisman som just nu utreder våldtäkten. Han berättar att den våldtagna kvinnan inte är bekant med våldtäktsmannen sedan tidigare.

– Som jag förstår det så är de inte bekanta med varandra och vi håller på att utreda om det här är ett rent överfall eller inte, säger han till Fria Tider och fortsätter:

– Vi har hört lite vittnen som har varit runt om platsen och vi har en person som är frihetsberövad också.

Winterberg säger att våldtäktsmannen kunde gripas på plats av en väktare medan kvinnan fördes till sjukhus för vård.

– Vi har som rutin att alla som blir utsatta för våldtäkt åker till Sös, till AVK, avdelningen för våldtagna kvinnor, och så har skett även i detta fallet, säger han.

Den man som gripits för våldtäkten häktades igår av Stockholms tingsrätt på sannolika skäl misstänkt för våldtäkt. Den häktade mannen är en 41-årig arab som invandrade till Sverige från Irak 2009.

– Han är född i Irak och kom till Sverige 09-01-20, säger en handläggare på Skatteverket till Fria Tider.

Hon berättar även att mannen inte är svensk medborgare.

41-åringen är tidigare dömd för brott. Så sent som 2013 dömdes han för grov stöld efter att ha stulit en mobiltelefon från en kvinna på Gärdets tunnelbanestation i Stockholm.

Enligt domen mot honom gick han då fram till en okänd blond berusad kvinna i 25-årsåldern, gav henne en kram, trots att hon inte ville kramas med honom, och passade samtidigt på att stjäla hennes mobiltelefon.

Den obehaglige arabiske tjuven kunde gripas tack vare att han fångades på bild av stationens övervakningskameror. Han slapp dock undan fängelse, fick stanna i Sverige och dömdes till 160 timmars samhällstjänst och skyddstillsyn.

Nu är den 41-årige invandraren återigen misstänkt för brott mot en kvinna, men hur han ställer sig till anklagelserna och om han erkänt brott eller inte vill polisen inte avslöja.

– Det kan jag inte kommentera, säger Peter Winterberg på Citypolisen.


Träder fram – med en vädjan till sina landsmän. Varningen: De antivita idéerna och rasistanklagelserna kan slå tillbaka.0 Plus

"Jag knullar er alla." SR-journalisternas favorit hyllades och fick dubbla priser av P3.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Nederländerna och Ungern ska också terrorstämpla AFA

Parlamentet i Haag röstade igenom tuffa åtgärden. Samtidigt annonserar Ungerns Viktor Orban ett beslut om samma sak.0 

Ekonominyheter

Höginkomsttagare, villaägare och ISK-sparare vinnare i nya budgeten

Får ut 1.900 kronor mer i månaden efter skatt.. Låginkomsttagare och pensionärer får i jämförelse runt 300 kronor extra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Inrikes

M-topp slipper åtal för hets mot folkgrupp

Ingen förundersökning mot Mattias Karlsson (M).. "Den aktuella kommentaren kan i och för sig förstås som ett uttryck för förakt".0 

Ekeroth om politikernas gnäll: "Patetiskt spektakel"

Sågar Expressens snyftreportage om "skrämda" politiker.. Makthavarna vill "slippa" se Nick Alinia i riksdagshuset av helt andra skäl, enligt Ekeroth.0 

Dagerlind: "Inger hopp". Återställ våtmarker-aktivist får nu själv betala 56.000 kronor.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0