Polis: "Ingen som helst kontroll" på Sveriges invandring

Publicerad 20 augusti 2015 kl 17.15

Inrikes. Trots att den illegala invandringen till Sverige har ökat kraftigt de senaste åren har myndigheterna i princip helt slutat att lagföra de människosmugglare bedriver verksamheten.
– Vi har ingen som helst kontroll på detta i Sverige, säger gränspolisen Göran Larsson till Granskning Sverige.

Dela artikeln

Göran Larsson ledde tidigare en polisgrupp mot den organiserade människosmugglingen. Under 2008 och 2009, då gruppen var aktiv, väcktes åtal i 56 respektive 20 fall för människosmuggling.

Men sedan dess har polisen mer eller mindre struntat i att utreda brotten – trots att invandringen har flerdubblats sedan dess. Under förra året väcktes endast två åtal.

– Säpo säger att de har kontroll men de har ingen kontroll på människor som kommer in i Sverige. Vem som helst kan komma in i landet under förespeglingen att de söker asyl, utan någon som helst identitetshandling. Vi har ingen som helst kontroll på detta i Sverige, säger Göran Larsson till Granskning Sverige.

Han anser att polisledningen begår tjänstefel genom att strunta i att beivra brott mot lagen om människosmuggling.

– Vi ska följa alla andra lagar men den lagen ignoreras av polisledningen, säger Göran Larsson.

Totalt finns idag upp till 100 nätverk i Sverige som ägnar sig åt människosmuggling, enligt Göran Larssons uppskattning.

– Huvudmännen är stationerade i Sverige och har medarbetare längre söderut, i organisationer.


Träder fram – med en vädjan till sina landsmän. Varningen: De antivita idéerna och rasistanklagelserna kan slå tillbaka.0 Plus

"Jag knullar er alla." SR-journalisternas favorit hyllades och fick dubbla priser av P3.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Höginkomsttagare, villaägare och ISK-sparare vinnare i nya budgeten

Får ut 1.900 kronor mer i månaden efter skatt.. Låginkomsttagare och pensionärer får i jämförelse runt 300 kronor extra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Inrikes

M-topp slipper åtal för hets mot folkgrupp

Ingen förundersökning mot Mattias Karlsson (M).. "Den aktuella kommentaren kan i och för sig förstås som ett uttryck för förakt".0 

Ekeroth om politikernas gnäll: "Patetiskt spektakel"

Sågar Expressens snyftreportage om "skrämda" politiker.. Makthavarna vill "slippa" se Nick Alinia i riksdagshuset av helt andra skäl, enligt Ekeroth.0 

Dagerlind: "Inger hopp". Återställ våtmarker-aktivist får nu själv betala 56.000 kronor.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0