Bankrånet i Åtvidaberg

Butikschefen om bankrånarna: "Två stora lufsar"

Publicerad 24 augusti 2015 kl 13.02

Inrikes. Peter Samuelsson, buikschef på ICA Getingen i Åtvidaberg, blev vittne till hur rånarna flydde från Handelsbanken efter rånet idag på förmiddagen.
– De var två stora lufsar, säger han om rånarna till Fria Tider.

Dela artikeln

För Fria Tider beskriver han hur de båda rånarna som flydde från banken såg  ut:

– De var två stora lufsar med svarta kläder och svarta huvor och en kofot, säger han.

Såg du i vilken riktning de försvann?
– De åkte upp mot golfbanan, mot mormorsgruvan kan man säga.

Har du pratat med polisen med anledning av det du har sett?
– Nej, inte om det. Det är mer om avspärrningarna som är här just nu.

Samuelsson tror att Handelsbanken i Åtvidaberg ett kontantlöst kontor, men säger att han inte är säker. Uppgiften om att det är ett kontantlöst kontor är något som en källa inom Handelsbanken är skeptisk till.

– Det ska vara så att alla kontor har kontanter, vad jag vet, säger en anställd på Handelsbanken till Fria Tider.

Fria Tider har förgäves sökt någon inom Handelsbanken som kan ge klart besked om huruvida bankkontoret i Åtvidaberg överhuvudtaget hanterar kontanter eller inte.

Förra måndagen genomfördes en större polisinsats i Norrköping då åtta personer greps misstänkta för att ha förberett ett rån. Fyra av dem anhölls, men släpptes senare. Polisen tror däremot inte att dagens rån i Åtvidaberg har med de åtta gripna då att göra.

– Nej, i nuläget ser vi inga kopplingar till Norrköpingsärendet överhuvudtaget, säger polisens presstalesman Erik Thulin till Fria Tider.

Thulin säger till Fria Tider att ingen skadades i samband med rånet.

– Nej, jag har inte fått några uppgifter om några skador, men man får ju tänka på att vara med om en sådan här händelse är såklart traumatiserande.

Han säger också att man gärna vill ha allmänhetens hjälp för att få tag på rånarna, som försvann från platsen på en motorcykel, men att man inte ska hänga upp sig på flyktfordonet eftersom de kan ha bytt fordon.

– Om allmänheten ser avvikande beteenden så kan man höra av sig till polisen så kan vi åka ut och kontrollera vad det handlar om, säger han.


Träder fram – med en vädjan till sina landsmän. Varningen: De antivita idéerna och rasistanklagelserna kan slå tillbaka.0 Plus

"Jag knullar er alla." SR-journalisternas favorit hyllades och fick dubbla priser av P3.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Höginkomsttagare, villaägare och ISK-sparare vinnare i nya budgeten

Får ut 1.900 kronor mer i månaden efter skatt.. Låginkomsttagare och pensionärer får i jämförelse runt 300 kronor extra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Inrikes

M-topp slipper åtal för hets mot folkgrupp

Ingen förundersökning mot Mattias Karlsson (M).. "Den aktuella kommentaren kan i och för sig förstås som ett uttryck för förakt".0 

Ekeroth om politikernas gnäll: "Patetiskt spektakel"

Sågar Expressens snyftreportage om "skrämda" politiker.. Makthavarna vill "slippa" se Nick Alinia i riksdagshuset av helt andra skäl, enligt Ekeroth.0 

Dagerlind: "Inger hopp". Återställ våtmarker-aktivist får nu själv betala 56.000 kronor.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0