80.000 britter vill gripa Netanyahu

Publicerad 25 augusti 2015 kl 19.30

Utrikes. Över 80.000 personer har skrivit på en namninsamling med krav på att Israels premiärminister Benjamin Netanyahu ska gripas för krigsbrott när han landar i London nästa månad.

Dela artikeln

Uppropet startades tidigare i augusti av den brittiske medborgaren Damian Moran och går att skriva under på det brittiska parlamentets hemsida.

"[Netanyahu] bör, i enlighet med internationell lag, gripas för krigsbrott när han anländer i Storbritannien för massakern på över 2.000 civila år 2014", skriver Moran.

Enligt hemsidan kan alla namninsamlingar som underskrivs av mer än 100.000 personer bli föremål för debatt i parlamentet. Regeringen har dock redan avvisat kravet med hänvisning till att utländska ledare på officiella besök är rättsligt immuna och därför inte möjliga att gripa eller kvarhålla.

Regeringen skriver i sitt svar att premiärminister David Cameron förespråkar en tvåstatslösning på Israel-Palestinakonflikten och att han kommer framhålla den ståndpunkten under Netanyahus besök i september.


Träder fram – med en vädjan till sina landsmän. Varningen: De antivita idéerna och rasistanklagelserna kan slå tillbaka.0 Plus

"Jag knullar er alla." SR-journalisternas favorit hyllades och fick dubbla priser av P3.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Höginkomsttagare, villaägare och ISK-sparare vinnare i nya budgeten

Får ut 1.900 kronor mer i månaden efter skatt.. Låginkomsttagare och pensionärer får i jämförelse runt 300 kronor extra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Utrikes

Nytt USA-veto mot vapenvila i Gaza

Stoppar resolution – för sjätte gången.. Israels FN-ambassadör Danny Danon tackade USA för stödet.0 

Alternativmedia trakasseras av franska myndigheter

Vägrar erkänna Voltairenet som presspublikation.. Ifrågasatte bland annat officiella sanningen om 11 september.0 

Tyske kanslerns tårar under slakten i Gaza: "Antisemitism"

Gråter – och förklarar krig mot yttrandefriheten.. Friedrich Merz lovar tuffa tag mot "konstnärlig, kulturell och akademisk" frihet i Tyskland.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0