Tetyana Pushnova leder den EU-stödda TV-kanalen "Ukraine Today" som syftar till att "motverka rysk propaganda".

1 september inleder EU ett propagandakrig mot Ryssland

Publicerad 29 augusti 2015 kl 12.07

Politik. Nu på tisdag, 1 september, ska EU officiellt inleda ett propagandakrig mot Ryssland.

Dela artikeln

Enligt den starkt EU-vänliga nyhetsportalen Euractiv, som är populär bland byråkraterna i Bryssel, har EU satt ihop en "insatsstyrka" i syfte att "motverka rysk propaganda".

"Insatsstyrkan", som till en början består av endast åtta personer, ska börja arbeta 1 september och har kommit till som ett resultat av ett toppmöte med Europeiska rådet i mars i år.

Vid mötet slog man fast att man behövde "utmana Rysslands pågående desinformationskampanj" och att man till juni månad skulle ha tagit fram en "handlingsplan för strategisk kommunikation".

Bland annat har man föreslagit att starta en rysk TV-kanal som sänder västpropaganda riktad mot Ryssland och ryskspråkiga i Östeuropa, planer som dock anses känsliga då de påminner för mycket om den taktik som användes under kalla krigets dagar.

EU-företrädare säger till Euractiv att man även överväger riktade projekt mot Rysslands grannländer Ukraina, Moldavien, Vitryssland, Georgien, Armenien och Azerbajdzjan. I de länderna vill man träna upp journalister i västerländsk journalistik och hur de ska arbeta för att bekämpa ryska intressen.

Det har även talats om att ingripa mot mediekanaler i Europa som anses för ryskvänliga. Framförallt gäller detta de två mediekanalerna Sputnik och Russia Today som har kontor i Storbritannien och Sverige och som ägs av ryska staten.

Euractiv har med ett videoklipp i sin artikel där Ukraine Todays chefredaktör Tetyana Pushnova "trollar" Russia Today under en intervju förra hösten. Istället för att svara på frågorna från RT:s journalist visar TV-bolaget upp en skylt med texten "Russia Today Stop Lie".

Ukraine Today lade upp klippet på Youtube i september förra året och hävdade då att det var "Kremls propagandakanal" som avbrutit intervjun, trots att det tydligt framgår av klippet att det var de själva som inte ville svara på frågor.

Ukraine Today ägs av oligarken Ihor Kolomojskyj som även finansierar den nynazistiska Azovbataljonen i Ukraina.


Träder fram – med en vädjan till sina landsmän. Varningen: De antivita idéerna och rasistanklagelserna kan slå tillbaka.0 Plus

"Jag knullar er alla." SR-journalisternas favorit hyllades och fick dubbla priser av P3.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Höginkomsttagare, villaägare och ISK-sparare vinnare i nya budgeten

Får ut 1.900 kronor mer i månaden efter skatt.. Låginkomsttagare och pensionärer får i jämförelse runt 300 kronor extra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0