Enligt Nazir Afzal är det "omöjligt" att inte notera "att förövarna är från Mellanöstern och deras offer inte."

" />

Enligt Nazir Afzal är det "omöjligt" att inte notera "att förövarna är från Mellanöstern och deras offer inte."

" />

Enligt Nazir Afzal är det "omöjligt" att inte notera "att förövarna är från Mellanöstern och deras offer inte."

" />

Brittisk åklagare erkänner: Gruppvåldtäkter och sexbrott mot unga vita flickor är "ett Mellanösternproblem"

Publicerad 11 juni 2012 kl 18.13

Utrikes.Sexuellt utnyttjande av unga vita flickor är "i synnerhet ett problem bland gruppen från Mellanöstern', erkänner en av Storbritanniens högsta åklagare för första gången idag för Daily Mail.

Gilla artikeln på Facebook

Under ett år då flera muslimska gäng har dömts i Storbritannien för att ha våldtagit och sålt unga flickor som sexslavar i nordvästra England, säger Nazir Afzal är det "omöjligt" att inte lägga märke till "att förövarna har varit från Mellanöstern och deras offer inte."

Och det som svenska myndigheter gärna beskriver "kulturellt kapital" vill den brittiske åklagaren istället framhäva som en belastning.

- Det kulturella bagage som de har med sig från regionen och kvinnornas svaga ställning bland vissa män i dessa samhällen bidrar till deras brist på respekt för kvinnors rättigheter, säger han.

Förra månaden framkom det att brittisk polis och socialtjänst hade valt att blunda och låtit en grupp kriminella män från Mellanöstern fritt våldta upp till 50 vita flickor, eftersom man inom myndigheterna var rädda att bli stämplade som rasister, skriver Daily Mail. Och Afzal bekräftar idag att han inte skulle blunda i ett sånt läge.

I de senaste fallen där brittiska myndigheter har sprängt muslimska sexligor har offren varit "vita flickor, mellan 13 och 16 år gamla, många med en utsatt bakgrund där myndigheterna redan har ingripit när de var yngre och där många hade använt droger redan innan de kom i kontakt med gängen", skriver Daily Mail.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Kaos och gråt på UD: "De tog livet av honom"

Vreden mot Ulf Kristersson efter diplomatens död. "Detta är UD:s värsta kris på decennier och vi har en statsminister som är helt frånvarande."0 

Ekonominyheter

Ukrainska varor ska kvoteras in i svenska matbutiker

Regeringens storsatsning tillsammans med matjättarna.. Särskilt snabbspår för ukrainska leverantörer och riktad marknadsföring i butiken.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0