Asylkaoset

Nytt dagsrekord för asylinvandringen

Publicerad 4 november 2015 kl 22.44

Inrikes. Onsdagen går mot ett nytt dagsrekord med 1.800 nya asylsökanden vid 18-tiden. Försämrade förhållanden i Tyskland gör att Migrationsverket varnar för ett ökat tryck och i brist på sängplatser huserar nu verket invandrarna i sina egna kontor.

Dela artikeln

Den senaste veckan har drygt 8.400 nya asylsökare hunnit registreras i Migrationsverkets system, men hur många nya invandrare som de facto har kommit vet ingen. Klart står i alla fall att onsdagen kommer bli en ny rekorddag. Redan klockan 18 hade över 1.800 nya asylsökanden registrerats och siffran förväntas öka under kvällen.

Den våldsamt ökande invandringen gör att sovplatserna nu börjar ta slut. Som en nödåtgärd tvingas Migrationsverket i natt att husera migranterna i sina egna kontor.

– Vi ordnar madrasser i väntrummen och mat på plats, säger Mikael Ribbenvik, ställföreträdande generaldirektör på Migrationsverket, till Expressen.

I huvudkontoret i Norrköping sover i natt 100 migranter, men enligt Ribbenvik är det flera kontor i landet som i natt omvandlas till flyktingförläggningar.

Orsaken till det ökande trycket är försämrade förhållanden i Tyskland, enligt Migrationsverket. Just nu väntar 5.000 nya migranter i Rostock, på färjan som ska ta dem till Sverige.


Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Danskarna flyr våldets Sverige

25 år efter att bron stod klar – nu vänder flyttlassen hemåt igen. "Anti-svenska trenden" drivs av rapporteringen om gängkaoset.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Allt färre anmäler sig till donationsregistret

"En oroande utveckling.". Även antalet faktiska donatorer minskade med tio procent på ett år.0 

SD ska försöka riva upp Kristerssons könsbyteslag

Partiets nya besked.. Vill även stoppa genus i förskolan och ge ersättning till personer som lurats att "byta kön".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0