Terrorn i Turkiet

Terroristerna kom från Ryssland, Uzbekistan och Kirgizistan

Publicerad 2 juli 2016 kl 12.59
Av Mattias Albinsson

Utrikes. De tre terrorister som i torsdags slog till mot Atatürks flygplats i Istanbul, Turkiet, kom inte från arabvärlden utan från Centralasien, rapporterar AP.

Dela artikeln

44 människor dödades i terrordådet, utöver de tre attentatsmännen, och 239 skadades. Turkiska myndigheter har offentliggjort nationaliteten på 40 av dödsoffren, inget av dem kom från västvärlden.

Majoriteten av de döda, 23 stycken, är turkar. Sex av dem var saudiaraber, tre palestinier och två irakier. Kina, Iran, Jordanien, Tunisien, Uzbekistan och Ukraina förlorade en landsman vardera i attacken.

Enligt turkiska myndighetstalesmän kom de tre terroristerna från tre olika stater i Centralasien. En av dem från Ryssland, en från Uzbekistan och en från Kirgizistan. I Centralasien dominerar islam som religion och regionen har kommit att bli ett fäste för militant islamism. Det förekommer uppgifter om att männen pratade tjetjenska med varandra.

Sunnimuslimska Islamiska staten har fått skulden för terrordådet, men terrorgruppen har inte officiellt tagit på sig ansvaret för det. Turkiet är ett land plågat av terrorism, inte bara från militanta islamister utan även kurdiska terrorister.

Efter terrordådet slog turkisk polis till mot 16 olika platser runt om i Istanbul och grep 13 personer som misstänks ha kopplingar till IS.

Rysslands president Vladimir Putin har sagt att mellan 5.000 och 7.000 människor från Ryssland och andra forna sovjetrepubliker har rest till Mellanöstern för att ansluta sig till Islamiska staten. Ett stort antal av jihadisterna kommer från den autonoma ryska delrepubliken Tjetjenien i norra Kaukasus.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0