Flera barn våldtagna på asylboende

Publicerad 21 oktober 2016 kl 10.07

Inrikes. En asylsökare som uppges vara 18 år misstänks för flera fall av våldtäkt mot barn på ett asylboende i Dalarna, rapporterar Aftonbladet.

Dela artikeln

Mannen anhölls på onsdagen och åklagaren ska nu ta ställning till ifall han ska begäras häktad.

– Samtliga målsäganden är under 15 år, säger kammaråklagare Helena Falkerby till Aftonbladet.

Hon är i övrigt förtegen om fallet, bland annat med hänvisning till att de misstänkta brotten "skett på ett asylboende".


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

100 radhus ska fixa "integrationen" i Rinkeby

"Här är det nya Stockholm!" Socialdemokraternas nya experiment för att "blanda upp".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0