Man mördad i Midsommarkransen

Publicerad 18 februari 2017 kl 09.30
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En man påträffades sent igår kväll mördad i en lägenhet i Midsommarkransen i Stockholm, skriver polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

Polisen fick larm om mordet klockan 23:18. Den döde mannen hade skador som tydde på att han mördats. Polisen säger till Aftonbladet att det rör sig om skärskador.

En misstänkt gärningsman greps på en buss under kvällen. Såväl offer som gärningsman är i 40-årsåldern och den döde mannen uppges vara känd av polisen sedan tidigare för ett stort antal grövre brott.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0