SD:s IQ-länkning
Jan Björklund (L).

Liberal ilska efter SD-samarbetet i Hässleholm

Publicerad 1 mars 2017 kl 10.50

Politik. Flera ledande politiker ur Liberalerna fördömer starkt samarbetet mellan Sverigedemokraterna och Moderaterna i skånska Hässleholm.

Dela artikeln

Riksdagsledamoten Birgitta Ohlsson (L) skriver på Twitter att hon tar "starkt avstånd" från omröstningen i Hässleholm i måndags, som gav Moderaterma och Sverigedemokaterna den politiska makten i kommunen.

– Det är inte acceptabelt, säger partiledaren Jan Björklund om det unika samarbetet i Hässleholm till TT.

Liberalerna i Hässleholm var med att rösta fram det politiska maktskiftet i kommunen. Men enligt Björklund ska man över huvud taget inte förhandla med Sverigedemokraterna, eftersom det är ett parti med "rötter i rasismen och som har ena foten kvar i den myllan".

Liberalernas gruppledare i riksdagen, Christer Nylander, säger att samarbete med Sverigedemokraterna inte ska få förekomma någonstans, inte i riksdagen och inte i kommunerna.

– Sverigedemokraterna står för segration, konflikt och kaos, det är inte vad Skåne behöver och det är inte vad Sverige behöver. Vill man ta tag på allvar i kriminaliteten i Malmö ska man inte spä på de konflikter som finns, säger han till TT.

Maria Arnhlolm, Liberalernas partisekreterare, skriver i en replik på Twitter att hon är helt "bestört" av utvecklingen i Hässleholm.


Nyheter från förstasidan

USA-experten: Nato och Ryssland är farligt nära kärnvapenkrig

"Vad är det vi håller på med? Vad är målet?". Attacken mot Rysslands kärnvapen kan vara farligare än media rapporterar, enligt Jeffrey Sachs.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0 

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0