Skolmisshandeln i Uppsala

Sociala medier-bråk bakom misshandeln på Uppsalaskola

Publicerad 4 mars 2017 kl 12.52
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Den 13-åriga flicka som i onsdags misshandlades på en grundskola i Uppsala är inte allvarligt skadad, skriver polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

Enligt polisen var "flera unga flickor" inblandade i misshandeln av flickan vid niotiden på onsdagen. Efter misshandeln hade hon ont men inga synliga skador och fick därför stanna kvar på skolan resten av skoldagen.

Först på kvällen när flickan kommit hem från skolan tog hennes föräldrar med henne till Akademiska sjukhuset där det fattades beslut om att hon skulle stanna kvar över natten för observation.

Under torsdagen förhörde flickan och hennes föräldrar under torsdagen och det kom då fram att en konflikt i sociala medier ledde fram till misshandeln på skolan. Utredningen kommer läggas ned eftersom alla inblandade är under 15 år. Istället kommer ärendet lämnas över till socialtjänsten.


Nyheter från förstasidan

AFD: "Ett hårt slag mot den tyska demokratin"

Nu går vänstern vidare med att totalförbjuda partiet. AFD anses bryta mot den antityska ockupationsgrundlag som USA påtvingade Tyskland år 1949.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0