VM-guldet
Annika Strandhäll (S).

Regeringen anklagas för att ta åt sig äran för Tre Kronors VM-guld

Publicerad 22 maj 2017 kl 13.02

Inrikes. Efter en dramatisk finalmatch mot Kanada blev Sverige världsmästare i hockey igår. Men nu anklagas den svenska regeringen för att försöka ta åt sig äran för segern. Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S) pekar ut "den svenska modellen" som förklaring till guldet.

Dela artikeln

Söndagens final i hockey-VM mellan Kanada och Sverige avgjordes på straffar.

Sveriges målvakt Henrik Lundqvist blev matchhjälte efter att han räddat samtliga av Kanadas straffar, medan Sverige lyckades sätta två av sina.

Enligt Inter­nationella ishockey­förbundet är det andra VM-finalen i historien som avgjorts på straffar.

– Det är en helt fantastisk känsla. Det går inte att beskriva. Det finns så många hjältar nu att jag vet inte var jag ska börja. Det är en så fantastisk känsla så jag måste bara få njuta av det här. Helt fantastiskt! säger förbundskaptenen Rikard Grönborg till C More enligt Expressen.

Men nu anklagas socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S) för att försöka ta åt sig äran för landslagets historiska seger. Detta sedan hon på Twitter använt hashtaggen "#svenskamodellenlevererar", som att det är "den svenska modellen" som ligger bakom segern.

"Jaaa! VM-Guld!!! #hjältar #svenskamodellenlevererar", skriver Annika Strandhäll.

Den svenska modellen är i grunden en socialdemokratisk idé om att staten, fack och arbetsgivare ska samverka för att undvika problem på arbetsmarknaden.

Men på Twitter är det många som inte förstår hur ministern kan göra ett sådant inlägg.

"Vadå svenska modellen levererar? Måste du göra politik av precis allting?", säger signaturen "blompudding".

"Snarare nordamerikanska modellen", skriver "ThatGuy".

"Var det inte lite väl många vita, medelålders, män i laget?", skriver "jboos" som svar till Annika Strandhäll.

"Er svenska modell skulle ju gjort att Sveriges målvakt var en analfabet och tränaren skäggbarn", hävdar Gustav.

"Svenska modellen levererar? Nästan uteslutande NHL spelare i truppen. Vilken modell pratar du om? Varit modellen om Alliansen oxå styrt?", svarar Kim Blomgren.

"Kan du 1) berätta vad svenska modellen är? 2) berätta vad Sveriges VM-guld har med den att göra? 3) avgå!", skriver signaturen "B".

VM-guldet firas klockan 17 på Sergels torg i Stockholm. Om statsminister Stefan Löfven och Annika Strandhäll kommer medverka för att mottaga sina medaljer är oklart.


Fast för grov skadegörelse av Karl XII:s likfärd. Fångas på film när han attackerar oersättliga konstverket i Stockholm – skyller på att Karl XII är "stor inom nazismen".0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA kräver att Stockholm slutar vara PK: "Helt bisarrt"

Har fått tio dagar på sig att avsluta sina woke-satsningar. "Det tänker vi absolut inte göra, det är tvärtemot allt vi står för."0 

Ekonominyheter

Gängen tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Jimmie Åkesson firar 20 år som partiledare

Arbetet med att liberalisera partiet påbörjades 7 maj 2005.. Två decennier senare anses SD-höjdarna nästan rumsrena nog att få ministerposter.0 

Tidöpartierna vill skärpa regler för villkorlig frigivning

Nya förslagen.. Vill också införa flera andra skärpningar på straffområdet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0 

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0