IT-läckan

Jimmie Åkesson: Vi kan tänka oss att sänka regeringen

Publicerad 22 juli 2017 kl 20.52

Inrikes. Nu har Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson uttalat sig om IT-läckan på Transportstyrelsen. Han kan tänka sig att rikta misstroendeförklaringar mot regeringen. Men Centerpartiet säger nej.

Dela artikeln

Jimmie Åkesson säger att hans parti kommer att ställa sig bakom misstroendeförklaringar mot regeringen.

Det klargör han i ett uttalande på Twitter på lördagen.

"Det som, hittills, framkommit kring Transportstyrelsen är ytterst allvarligt, och ansvariga ministrar måste ställas till svars", skriver han i ett första inlägg.

"Sekretessklassad information ska alltid hanteras av svenska myndigheter, I Sverige. Det inträffade visar på enorma brister och vårdslöshet. Jag, och SD, stödjer förslaget om kriskommission från KD. Vi kommer också stå bakom misstroendeförklaringar, om inget unikt ändrar läget", fortsätter SD-ledaren sedan.

Men samtidigt säger Centerpartiet att man inte tänker ställa upp på en misstroendeförklaring. Detta för att "undvika en kris".

”Vi anser att vi bör ta ansvar för Sverige, och undvika en kris. Det är endast ett år kvar till val, och vi jobbar stenhårt mot att tillsammans med Alliansen vinna det valet!”, svarar Centerpartiet i ett inlägg på Facebook.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Höginkomsttagare, villaägare och ISK-sparare vinnare i nya budgeten

Får ut 1.900 kronor mer i månaden efter skatt.. Låginkomsttagare och pensionärer får i jämförelse runt 300 kronor extra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Inrikes

GW: Ambulansmordet hade kunnat undvikas

Personalen borde ha fått poliseskort, anser Leif GW Persson.. Kände gärningsmannen ringde själv 112 och begärde dit ambulans.0 

42-åring med vapen greps på minnesstund för Charlie Kirk

Låtsades vara polis.. Över 100.000 personer väntas delta vid evenemanget.0 

M-topp slipper åtal för hets mot folkgrupp

Ingen förundersökning mot Mattias Karlsson (M).. "Den aktuella kommentaren kan i och för sig förstås som ett uttryck för förakt".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0