Arkivbild.

HVB-kvinna utreds för våldtäkt mot ensamkommande

Publicerad 9 september 2017 kl 17.10

Inrikes. En kvinna som arbetat på ett HVB-hem i Västsverige för så kallade ensamkommande flyktingbarn har stängts av sedan hon misstänks för våldtäkt mot pojke, skriver GT.

Dela artikeln

Det var i augusti som det framkom uppgifter om att något hade hänt mellan den anställda kvinnan och en av de så kallade ensamkommande barnen.

Kvinnan ska ha utsatt en pojke på hemmet för sexuella övergrepp.

När uppgifterna kom fram valde socialtjänsten att anmäla det hela till polisen och nu har en förundersökning om våldtäkt mot barn inletts.

– Rubriceringen är våldtäkt mot barn och det blir det ju alltid då målsäganden är ung, säger åklagaren Berit Andreasson som leder förundersökningen till GT.

Kommunen ska ha lämnat in en Lex Sarah-anmälan till Institutionen för vård och omsorg, IVO. I den står det att de misstänkta övergreppen inträffade under våren men uppdagades först i augusti.

Uppgifterna kommer från den drabbade pojken själv, som berättade om det inträffade för en annan i personalen. När pojken inte ville ha fler samlag, ska kvinnan ha utövat påtryckningar via Facebook och SMS.

Pojken säger att han mår "mycket dåligt" av övergreppen.

Den misstänkta kvinnan får inte ha någon kontakt med HVB-hemmet, men har tills vidare full lön.

Utredarna är mycket förtegna om händelsen.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tidögänget går mot 100.000 nya invandrare i år med

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Ekonominyheter

Polskt rekordoljefynd i Östersjön

Jackpot för polackerna.. Fältet innehåller minst 33 miljoner ton olja och 27 miljarder kubikmeter gas.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Inte bara AR-15. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 Plus

Mer från Inrikes

"Mycket oroande" att vart tionde äldre barn numera inte kan simma

Svensk Simidrott slår larm.. Simkunnighet är samtidigt ett grundläggande mål i läroplanen.0 

Brunnar sinar i stora delar av Sverige

Vattenbrist från Skåne till Boden.. Små grundvattenmagasin har mycket låga nivåer stora delar av landet.0 

Fördubblat antal sprängningar sedan 2024

Våldsläget skenar trots mediebild av motsatsen.. Under första halvåret 2025 har 104 sprängningar inträffat.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0