Indiansk Trump-supporter gripen för bomberna

Publicerad 26 oktober 2018 kl 19.55

Utrikes. Amerikansk polis har gripit en misstänkt för de brevbomber som skickats till högt uppsatta personer i USA. Han heter Cesar Sayoc och har indianskt ursprung, skriver Daily Express. Han uppges vara en fanatisk Trump-supporter.

Dela artikeln

Polisen har nu gripit en misstänkt person för de påstådda bomber som skickats till politiker, journalister och skådespelare i USA.

Han uppges heta Cesar Sayoc och är 56 år gammal.

Enligt flera medier är han en kroppsbyggare från Florida av indianskt ursprung och en hängiven Trump-supporter.

I samband med gripandet beslagtogs också hans van, som bokstavligen var tapetserad av Trump-klistermärken.

– Vi kan bekräfta att en person har tagits i förvar, säger justitiedepartements talesperson.

Mannen ska under tidigt 90-tal ha dömts för en rad andra brott, så som stöld, droginnehav och bedrägerier.

Vänstern gör nu stor sak av att mannen ser ut som en fanatisk Trump-supporter. Andra driver med att mannen hade en så överdrivet tydlig Donald Trump-van.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur