" /> " /> " />
Foto: Greenpeace/pressbild

Här slår Greenpeace till mot svenska kärnkraftverk

Publicerad 10 oktober 2012 kl 19.24

Inrikes.Fyra Greenpeaceaktivister greps idag av polis inne på Ringhals kärnkraftverks yttre skyddsområde. Det var den andra dagen i rad som organisationen utför aktioner mot svenska kärnkraftverk.

Gilla artikeln på Facebook

Polisen sökte under dagen efter fler obehöriga på Ringhals industriområde. Även kärnkraftverket i Forsmark utsattes för en liknande aktion igår då hela 37 personer forcerade kärnkraftverkets yttre säkerhetsbarriärer och tog sig in på industrianläggningen.

- Vi höjde beredskapen omedelbart och ser mycket allvarligt på det inträffade, säger Stefan Persson som är VD Forsmarks Kraftgrupp i ett pressmeddelande.

Kärnkraftverk i Sverige är klassade som skyddsobjekt vilket innebär att tillträde och fotografering utan tillstånd är förbjudet. Vattenfall, som svarar för driften av de båda kraftverken, betonar att aktivisterna endast var inne på de industriområden som omgärdar kraftverken.

Själva reaktorbyggnaderna och de centrala delarna av kärnkraftverken är omgärdade av ytterligare dubbla staket och detta område patrulleras av vakter. Aktivisterna var alltså aldrig i närheten av dessa bemannade områden.

Greenpeace själva kallar aktionerna ett "stresstest" av säkerheten kring svenska kärnkraftverk.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kristerssons helomvändning: Ska "göra allt" för att utvisa kriminella invandrare

Ändrar sig efter Meya. Ska nu stötta danskt initiativ – som Tidögänget tidigare nobbat – som skulle ha fått Mohamed utvisad.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Juholt tog emot hederspris – för sin mustasch

Hyllas av Mustaschkampen.. "Han har ofta talat om sin ansiktsbehåring, men också lyft hur viktig Mustaschen är."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0 

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0