Pojke åt bara pommes frites och chips – blev blind

Publicerad 4 september 2019 kl 19.21

Hälsa. En tonårspojke i Storbritannien levde i flera år på nästan enbart pommes frites och Pringles potatischips. På grund av den extrema vitaminbristen blev han blind vid 17 års ålder, rapporterar BBC News.

Dela artikeln

En av läkarna, som själv behandlade pojken från Bristol under tre år, säger att patienten tidigare var frisk och att han inte tog några mediciner.

– Hans diet bestod i huvudsak av pommes frites från det lokala fish and chips-stället, varje dag. Han åt även potatischips (Pringles) och ibland vitt bröd och enstaka skivor skinka, men i princip inga frukter eller grönsaker, säger läkaren, Denize Atan, till BBC News.

Atan säger att hon började behandla pojken när han var 14 år och sökte vård för kronisk trötthet. Hon diagnosticerade honom då med anemi samt brist på vitamin B12, koppar, selen och D-vitamin. Läkaren gav pojken B12-injektioner och förklarade för honom att han behövde en mer varierad kost. Han var varken över- eller underviktig men allvarligt undernärd.

Pojken vägrade dock att äta något annat än pommes frites och chips och uppgav att han inte kunde tåla annan mat.

Det visade sig till slut att tonåringen på grund av sin skräpmatsdiet hade förlorat så stor del av sin syn att han klassas som blind.

Denize Atan varnar för att även veganer löper en risk att drabbas av synproblem till följd av vitamin B12-brist och rekommenderar näringsjäst som komplement för personer som inte äter kött.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Portabel "skyddskupol" skyddar styrkorna på marken. Samtidigt storsatsar Sverige på föråldrade amerikanska Patriot-system.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ministerns iskalla svar till Greta: "Inget behov av konsulärt stöd"

Får klara sig själv i Israel, enligt Malmer Stenergard. "Det vilar ett mycket stort ansvar på den som väljer att resa i strid med avrådan."0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Hotade SD-politiker med åtal i kommunfullmäktige. Ingela Svensson (V) börjar skrika hysteriskt när hon får frågor om saken.0 Plus

Mer från Hälsa

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0 

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0