Terry Gilliam: "Jag är trött på att som vit man beskyllas för allt som är fel i världen"

Publicerad 5 januari 2020 kl 11.12

Utrikes. Monty Python-profilen Terry Gilliam, 79, går i en intervju med Independent till attack mot politisk korrekthet och feminism. Han uppger att han nu identifierar sig som en svart lesbisk transsexuell kvinna som heter Loretta.

Dela artikeln

Den 79-årige kultregissören, som är aktuell med komedifilmen The Man Who Killed Don Quixote, säger i intervjun att det inte längre finns något utrymme för "modern maskulinitet".

Terry Gilliam liknar också Metoo-rörelsen vid en "häxjakt" på män.

– Jag känner verkligen att det var många, anständiga eller milt irriterande personer, som fick ta stryk. Det är fel. Jag gillar inte mobbmentalitet, säger han om det feministiska kampanjen.

Vidare förklarar Gilliam att han är medveten om att män tidigare i historien har haft mer makt än kvinnor men att han "är trött på att som vit man beskyllas för allt som är fel med världen".

– Jag pratar om att vara en man som anklagas för allt som är fel i världen eftersom jag är vithyad. Så det är säkrast för mig att inte vara en man och att inte vara vit. Eftersom jag inte är sexuellt attraherad av män så måste jag vara lesbisk. Vad kan jag annars vara? Jag gillar kvinnor.

Terry Gilliam är mest känd som regissör av den brittiska humorgruppen Monty Pythons tv-serie och filmer. Han har också regisserat kultfilmer som Brazil (1985), De 12 apornas armé (1995) och Fear and Loathing in Las Vegas (1998).

Han fick under filmfestivalen i Karlovy Vary 2018 uppmärksamhet för liknande uttalanden.

– Jag vill inte längre vara en vit man och beskyllas för allt. Jag säger till världen att jag är en svart lesbisk kvinna på väg att byta kön och att jag heter Loretta, sade Terry Gilliam då.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0