Detonation vid domkyrkan i Uppsala

Publicerad 3 augusti 2020 kl 09.18

Inrikes. Natten till måndag fick polisen flera samtal om kraftiga smällar vid domkyrkan i Uppsala. Det ska även ha sprängts vid Gottsundaskolan.

Dela artikeln

Det var strax efter klockan 22 på söndagen som polisen larmades om flera kraftiga knallar vid Gottsundaskolan i Uppsala.

Polisen tror att det handlar om så kallade bangers. Detta beroende på de spår som hittades i området samt vittnesuppgifter, skriver man på sin hemsida.

Men strax efter klockan 02 på natten kom flera nya larm om smällar i närheten av Uppsala domkyrka.

Smällarnas ursprung kunde dock inte fastställas och polisen hittade inte heller några skador på byggnaden.

– Vi tror att det rör sig om så kallade bangers, säger Daniel Wikdahl, presstalesperson vid polisen, till P4 Uppland.


Nyheter från förstasidan

Nya S-kravet på svenskar: Minst var femte vän ska vara invandrare

Svenskar utan invandrarvänner "bidrar inte till ett integrerat Sverige". Den som inte vill bo bland invandrare "är rasist", förklarar S-höjdaren Sara Kukka-Salam.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Anna Lindhs mördare beviljas permission

Lufthålspermission för Mijailo Mijailovic.. Ska "minska skadeverkningarna av ett långvarigt frihetsberövande".0 

Moska Hassas, 23, efterträder Lisa Nåbo. Utses formellt på förbundets kongress i augusti.0 

Kontantgräns i butiker på 200 kronor väcker ilska

Äldre kan inte längre anlita hemtjänsten för inköp.. Får inte låna ut kortet för banken – och får inte ta ut kontanter.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0