Toyota Prius katalysator är extra stöldbegärlig, enligt polisen.

Nya trenden i Malmö: Stjäla katalysatorer

Publicerad 18 augusti 2020 kl 09.20

Inrikes. Hundratals skåningar har utsatts för en ny typ av stöld. Gärningsmännen stjäl katalysatorn på deras bil och skickar den sedan utomlands för demontering. Ökningen av denna brottstyp är dramatisk, enligt SVT Skåne. En katalysator innehåller ädelmetaller mycket mer värdefulla än guld.

Dela artikeln

Det är katalysatorer från bilar som nu stjäls i mängder i Skåne.

Det handlar om en kraftig ökning, enligt polisen. Från några stölder till hundratals.

I år har det skett 440 sådana stölder, främst i södra Skåne och Malmö. Extra stöldbegärlig är Toyota Prius.

– Tittar vi specifikt på Malmö går vi från ett fåtal för hela förra året, till att nu i augusti ha 190 stycken, säger polisens presstalesman Nils Norling till SVT.

De senaste dagarna har polisen lyckats gripa flera tjuvar på bar gärning. I Lund har en och samma bilägare utsatts för tre stölder av den här typen.

En katalysator kan kosta mellan 10.000-20 000 kronor och är svåra att hitta begagnade. Men polisen tror att det mesta av stöldgodset skickas utomlands för att där demonteras. Katalysatorer innehåller nämligen värdefylla ädelmetaller, som palladium, platina och rodium. Metallerna är mer värda än guld, ibland flera gånger mer värdefulla.

Tidigare rättsfall har kopplingar till Rumänien, enligt SVT.


"Vem är du?" Skräckslagne DN-chefen satte sig och tryckte bakom ett skåp.0 Plus

Banbrytande svenska studien. Alla deltagare återfick synförmågan efter operation.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Bara SD röstade ja till folkomröstning

Misslyckas med försöket att stoppa grundlagsförändringar. En tredjedels stöd krävdes – men alla ledamöter utom SD:s egna tryckte på röda knappen.0 

Ekonominyheter

Bloomberg: Kontantlösa Sverige sårbart vid konflikt med Ryssland

Riksbanken försöker fixa sårbarheter.. Men vid en konflikt med Ryssland framstår Sverige som extra sårbart.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0