Koranbränningen i Malmö
Rasmus Paludan.

Koranbränningen stoppas av polisen: "Allas lika värde"

Publicerad 27 augusti 2020 kl 03.25

Inrikes. Polisen har beslutat att att neka tillstånd för den planerade manifestationen i Malmö på fredag, då koranen skulle brännas. Detta efter omfattande hot om våld från muslimer.

Dela artikeln

Polisen skriver på sin hemsida sammankomsten med den danske islamkritikern Rasmus Paludan skulle utgöra "en sådan risk för ordning och säkerhet att beslutet är att neka tillstånd".

– Vi på polisen står upp för alla människors lika värde och värnar alla människors trygghet och säkerhet. Vi måste ta hänsyn till säkerheten för både arrangör, deltagare och medborgare. Därför ser vi inte att vi har någon möjlighet att bevilja tillstånd, säger Mattias Sigfridsson, tillförordnad chef för polisområde Malmö.

Arrangörerna ville ursprungligen hålla manifestationen den 28 augusti utanför moskén på Jägersrovägen i Rosengård. Därefter har platsen för den planerade koranbränningen fått flyttas från Fridhemstorget och därefter till Stortorget i Malmö. Men nu väljer alltså polisen att helt stoppa evenemanget.

Arrangören och gatukonstnären Dan Park säger till Samhällsnytt att "våld uppenbarligen tystar yttrandefriheten i Sverige". Rasmus Paludan uppger att han ändå kommer att besöka Malmö på fredag som planerat.

– Det är ett totalt fiasko om polisen inte kan garantera säkerheten någonstans i hela Malmö. Är det muslimer eller svensk polis som har makten i Sverige? säger Paludan till sajten.

Polisens beslut fattades på onsdagen, och de sökande har möjlighet att överklaga beslutet.


Nya studier omkullkastar argument för abort. "Hänsynslöst" att fortsätta med samma abortpolitik trots bevisen, enligt forskare.0 Plus

Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Hård SD-kritik mot arabisk allsång

Sågar Malmö stads satsning på "samhörighet".. "Menar de samhörighet med det arabiska samhället?"0 

Krav på att Löfven lämnar S – anklagas för korruption

Ilska när tidigare S-ledaren berikar sig på lobbyarbete.. "Vi vet inte om det är den tidigare socialdemokratiske statsministern eller ett hemligt särintresse som talar till oss."0 

Socialstyrelsen: Ska gå byta kön via nätet

Det ska räcka med ett "digitalt vårdbesök".. Så ska Ulf Kristerssons könsbytarlag tillämpas i praktiken.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0