Arkivbild.

Miljöpartiet vill att prideflaggan får egen flaggdag

Publicerad 27 augusti 2020 kl 10.32

Inrikes. Den 17 maj ser nu ut att bli officiell flaggdag för prideflaggan i Helsingborg. Alla partier utom SD stöder förslaget, som innebär att den politiskt laddade flaggan kommer hissas vid Stortorget och Rådhuset.

Dela artikeln

Det är i Helsingborg som Miljöpartiet lagt en motion om att prideflaggan ska få en egen flaggdag. Enligt SVT har motionen fått starkt stöd av andra partier. Bara Sverigedemokraterna motsätter sig förslaget.

SD vill inte att politiska flaggor officiellt ska hissas i staden.

Men det tycker Miljöpartiet.

– Staden ska visa att vi bryr oss, att vi tar mänskliga rättigheter på allvar, säger Sofia Kamlund (MP), den fullmäktigeledamot som skrivit motionen, till SVT.

Motionen väntas alltså gå igenom, eftersom alla utom SD stöder den. I så fall kommer den 17 maj bli flaggdag för prideflaggan, vilket innebär att den ska hissa på Stortorget och Rådhuset. 17 maj är den så kallade "internationella dagen mot homo-, trans- och bifobi".

Enligt Helsingborgs Dagbladet skulle motionen röstats igenom under tisdagens kommunfullmäktige, men frågan sköts fram till nästa möte.


Nyheter från förstasidan

S byter åsikt om försäljning på telefon

"Det ska så klart bort". Öppnar för förbjud – en månad efter beslutet att avyttra sin egen lotteri- och säljverksamhet.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Sverige fortsätter falla i globalt trygghetsindex

Inget "paradigmskifte" i sikte än så länge.. Men de nordiska grannländerna är fortfarande tryggast i världen.0 

Vilda djur ofta förgiftade av PFAS

"Mycket höga halter".. Nu sprids kemikalierna från sorkar till rovdjuren som äter dem.0 

Sista postflyget har landat på Gotland – läggs ned efter 100 år

"Inte lönsamt" flyga brev till ön.. Då lägger Sverige ned grundläggande samhällsservicen direkt.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0