"PK-propaganda": CIA:s rekryteringsfilm hånas

Scrolla ned för video

Publicerad 4 maj 2021 kl 16.35

Utrikes. CIA värvar ny personal med hjälp av en 36-årig feministisk "ciskvinna" som är "intersektionell" och skryter om sina tredje världen-rötter. Nu har den amerikanska spionmyndigheten gått för långt i sin politiska korrekthet, anser kritikerna, rapporterar New York Post.

Dela artikeln

De trendkänsliga vänsterbegreppen haglar i CIA:s värvningsfilm, i vilken en 36-årig tredje världen-kvinna berättar om hur duktig hon är och hur hon har trotsat alla odds.

– Jag är en färgad kvinna, jag är en mamma, jag är en ciskvinna från millennialgenerationen som har diagnostiserats med generaliserat ångestsyndrom, berättar kvinnan, som presenteras som CIA-medarbetare, i videon.

Vidare berättar kvinnan om hur "kompetent" hon är, att hon är "intersektionell" och stolt över sina tredje världen-rötter.

På Twitter kommer reaktionerna bland annat från Donald Trump Jr.

"Kina och Ryssland älskar detta", skriver han.

Den konservativa profilen Dinesh D’Souza beskriver videon som "woke-propaganda".

"Jag höll bokstavligt talat på att kräkas", skriver en annan kritiker om sin reaktion på rekryteringsfilmen, rapporterar New York Post.


Träder fram – med en vädjan till sina landsmän. Varningen: De antivita idéerna och rasistanklagelserna kan slå tillbaka.0 Plus

"Jag knullar er alla." SR-journalisternas favorit hyllades och fick dubbla priser av P3.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Höginkomsttagare, villaägare och ISK-sparare vinnare i nya budgeten

Får ut 1.900 kronor mer i månaden efter skatt.. Låginkomsttagare och pensionärer får i jämförelse runt 300 kronor extra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Utrikes

Nytt USA-veto mot vapenvila i Gaza

Stoppar resolution – för sjätte gången.. Israels FN-ambassadör Danny Danon tackade USA för stödet.0 

Alternativmedia trakasseras av franska myndigheter

Vägrar erkänna Voltairenet som presspublikation.. Ifrågasatte bland annat officiella sanningen om 11 september.0 

Tyske kanslerns tårar under slakten i Gaza: "Antisemitism"

Gråter – och förklarar krig mot yttrandefriheten.. Friedrich Merz lovar tuffa tag mot "konstnärlig, kulturell och akademisk" frihet i Tyskland.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0