Märta Stenevi.

MP: "Vi kan ta emot betydligt fler flyktingar"

Publicerad 6 september 2021 kl 13.21

Inrikes. Sverige kan ta emot "betydlgit fler" invandrare från tredje världen än vi gör idag. Det säger Miljöpartiets språkör Märta Stenevi i en intervju med Svenska Dagbladet.

Dela artikeln

Märta Stenevi, 45, uppger sig ha "mycket ont i magen" av att talibanernas har tagit över Afghanistan.

Hon håller inte med statsminister Stefan Löfven (S), som augusti sade Sverige "aldrig" ska hamna i samma situation igen som under asylkaoset 2015.

Det är "extremt naivt" att tro att länderna i närområdet kan ta emot "flyktingar" från Afghanistan, enligt Märta Stenevi, som anser att de bör komma till Sverige.

– Jag ser att vi kan ta emot betydligt fler än vad vi gör i dag. Det är ingen tvekan om saken, säger MP-toppen till SvD.

Hon anser också att afghaner med avvisnings- eller utvisningsbeslut ska få stanna i Sverige. Det är "befängt" att dessa afghaner inte får "skapa sig ett liv här på allvar", enligt Märta Stenevi.

Det är inte invandrarna som skapar "integrationsproblem" utan "svensk politik", understryker hon.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Larmet: Woke-kurser i "vithetsnorm" krav för att bli psykoterapeut

Högskolan Sapus obligatoriska "intersektionalitet" får kritik. Studenten Sammy fick nog och skrek "skitsnack!" när tv-profilen Kalle Norwald föreläste om vita människors inneboende onska.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0