Löfvens expert hånar död Finlandsfrivillig: "Hitlers siste svenske soldat"

Publicerad 13 september 2021 kl 11.20

Inrikes. Jan Kjellberg, den siste överlevande soldaten i Svenska frivilligkompaniet i Finland, avled nyligen. Nu anklagas han för att vara nazist av DN-veteranen Henrik Arnstad, som statsminister Stefan Löfven har använt som expert på att Sverigedemokraterna är fascister.

Dela artikeln

Fria Tider rapporterade tidigare i veckan om att krigshjälten Jan Kjellberg avlidit vid 97 års ålder.

Kjellberg kom redan som 18-åring till fronten för att kämpa för Finlands frihet och självständighet mot kommunisterna.

Han var en del av Svenska frivilligkompaniet, som slogs under finska fortsättningskriget (1942–1944) vid Svirfronten och senare deltog i slaget vid Tali-Ihantala på Karelska näset 1944.

Nyheten om Jan Kjellbergs död har också nått den svenska vänstern.

"Hitlers siste svenske soldat i finsk uniform är död", skriver journalisten och DN-veteranen Henrik Arnstad på Twitter.

Henrik Arnstad har fått hård kritik från andra användare på plattformen. Han har svarat med att blockera kritikerna.

Statsminister Stefan Löfven (S) har tidigare hänvisat till Henrik Arnstad, som skrivit böcker om "fascism", som stöd för sitt påstående att SD tillhör denna ideologi.

– Journalisten och historikern Henrik Arnstad har en annan uppfattning. Han skrev en bok om det där för två år sedan, sade Löfven i SVT:s "Agenda".


Starka reaktioner på bilderna från nyinspelningen. "Den enda som får vara vit är väl farbror Melker, för att han är så klantig."0 Plus

"Jag knullar er alla." SR-journalisternas favorit hyllades och fick dubbla priser av P3.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0