Tobias Andersson.

SD: Utred rappens skadeverkningar

Publicerad 19 januari 2022 kl 13.57

Inrikes. Det behövs en granskning för att ge en överblick av "gangsterrappens skadeverkningar". Det skriver riksdagsmannen Tobias Andersson (SD) i en debattartikel i Altinget.

Dela artikeln

"Det går inte längre att blunda för att gangsterrappen har en nära relation till de kriminella nätverken", skriver Tobias Andersson och tar dödsskjutningen av rapparen Einár som exempel.

Det har funnits de som har "gjort sitt yttersta för att försvara och fortsatt legitimera gangsterrappen även efter mordet", konstaterar han vidare och fortsätter:

"Men stark kritik har också väckts, primärt från mitt eget parti, där vi länge var ensamma om att uppmärksamma problematiken kring det offentligas glorifiering av ofta grovt kriminella gangsterrappare."

SD har tidigare lagt fram ett förslag om en granskning av gangsterrappen och hur den främjas av statliga Sveriges Radio. Partiet har dock inte fått det gehör man hoppats på från kulturminister Jeanette Gustafsdotter (S), som tvingades backa efter att uttryckt stöd för en sådan granskning i en av sina första intervjuer som minister.

"Vi kommer fortsatt arbeta för att hålla debatten vid liv då den redan fått effekt. I december rapporterade bland annat Expressen, men även Sveriges Radio själva, att P3 drastiskt minskat spelningar av kriminella gangsterrappare. Just detta har hela tiden varit vårt syfte, att granska och genomskåda de kriminella aktörerna inom genren och få statligt finansierade Sveriges Radio, såväl som privatpersoner, att fundera över vad man bidrar till när man trycker på play", skriver Tobias Andersson (SD) i Altinget.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

100 radhus ska fixa "integrationen" i Rinkeby

"Här är det nya Stockholm!" Socialdemokraternas nya experiment för att "blanda upp".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0