Stor politisk enighet om att se över kritiserade ”Elefantkyrkogården”

Publicerad 14 maj 2025 kl 10.39

Inrikes. Regeringen och flera oppositionspartier är nu öppna för att ändra reglerna kring statliga toppchefer som får behålla sin lön efter att de tvingats lämna sina uppdrag. Detta efter turerna kring Anna Kinberg Batra, som nu hamnar i det som kallas ”Elefantkyrkogården”.

Dela artikeln

Både statsminister Ulf Kristersson (M) och oppositionsledaren Magdalena Andersson (S) vill se en översyn. Kristersson säger att dagens system inte är bra, medan Andersson anser att regeringen bör agera redan nu för att ge meningsfulla uppgifter till höjdare som fått sparken.

Centerpartiets Muharrem Demirok och Vänsterpartiets Samuel Gonzales Westling efterlyser också en översyn.

Miljöpartiets Annika Hirvonen menar att det är orimligt med fortsatt hög lön efter allvarliga felsteg.

Statsvetarprofessor Göran Sundström menar att nuvarande regelverk i många fall redan räcker, men inte används fullt ut.

– Det är rimligt att man ser över hur de här förordnandena ska hanteras, säger Muharrem Demirok till Aftonbladet.

– Det är orimligt att få fem års miljonlön när man får sparken för att man begår allvarliga fel, säger Annika Hirvonen till samma tidning.


Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Både AFA-grundaren och Expo-grundaren hjälpte till med SD:s vitbok

Mathias Wåg och Tobias Hübinette tackas för hjälpen. Samtidigt går Mattias Karlsson till attack mot Hübinette för att han utmålar honom som gammal nazist.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0