Ugandas president Yoweri Museveni.

Uganda utreder om homosexualitet är medfödd

Publicerad 22 februari 2014 kl 19.31

Utrikes.Ugandas parlament har beslutat att skärpa straffen för homosexuella handlingar. Men efter amerikanska påtryckningar säger nu landets president att han vill utreda om homosexualitet kan vara medfödd innan han godkänner lagändringen.

Gilla artikeln på Facebook

Homosexuella handlingar är sedan länge straffbelagda i Uganda. Landets parlament beslutade nyligen att skärpa straffen för sådana handlingar.

Den nya lagen skulle göra det möjligt att döma ut fängelse på livstid för ”grov homosexualitet”, vilket kan handla om till exempel sex med minderåriga eller sex där en HIV-smittad person riskerar att sprida sjukdomen.

Förra veckan meddelade Ugandas president Yoweri Museveni att han tänkte godkänna lagändringen. Enligt Museveni hade vetenskapsmän i Uganda kommit fram till att homosexualitet inte är medfödd, utan ett beteende som det går att vänja sig av med.

– Vi kommer att råka i krig med den homosexuella lobbyn i världen, förutspådde Museveni när han tillkännagav sitt beslut.

Strax därefter kallade USA:s president Barack Obama lagförslaget ”en skymf och ett hot mot Ugandas homosexuella” och förklarade att lagen kunde skada relationerna mellan USA och Uganda.

Nu meddelar Museveni att han kan komma att ompröva sitt beslut att godkänna lagen om det finns vetenskapliga belägg för att homosexualitet kan vara medfödd.

– Jag ser gärna att den amerikanska regeringen hjälper oss genom att arbeta tillsammans med våra vetenskapsmän för att utreda om det faktiskt kan finnas människor som föds homosexuella. När det är bevisat kan vi ändra lagen, säger Museveni, enligt CNN.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Träder fram – med en vädjan till sina landsmän. Varningen: De antivita idéerna och rasistanklagelserna kan slå tillbaka.0 Plus

"Jag knullar er alla." SR-journalisternas favorit hyllades och fick dubbla priser av P3.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Höginkomsttagare, villaägare och ISK-sparare vinnare i nya budgeten

Får ut 1.900 kronor mer i månaden efter skatt.. Låginkomsttagare och pensionärer får i jämförelse runt 300 kronor extra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Utrikes

Nytt USA-veto mot vapenvila i Gaza

Stoppar resolution – för sjätte gången.. Israels FN-ambassadör Danny Danon tackade USA för stödet.0 

Alternativmedia trakasseras av franska myndigheter

Vägrar erkänna Voltairenet som presspublikation.. Ifrågasatte bland annat officiella sanningen om 11 september.0 

Tyske kanslerns tårar under slakten i Gaza: "Antisemitism"

Gråter – och förklarar krig mot yttrandefriheten.. Friedrich Merz lovar tuffa tag mot "konstnärlig, kulturell och akademisk" frihet i Tyskland.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0