Nordkorea köpte 1000 Volvo 144. Har ännu inte betalat.

Nordkorea blåste Sverige på 2,7 miljarder

Publicerad 5 maj 2017 kl 14.36

Utrikes. Nordkorea är skyldigt Sverige nästan tre miljarder kronor sedan omfattande affärer på 1970-talet. Men den kommunistiska diktaturen betalar inte pengarna, rapporterar SVT Nyheter.

Dela artikeln

Efter Koreakriget fanns stora förhoppningar i Sverige om att det skulle gå att tjäna pengar i Nordkorea. 1973 blev Sverige det första västerländska land att erkänna folkrepubliken Nordkorea.

Året efter, 1974, beställde Nordkorea bland annat 1000 Volvo 144-bilar av Sverige. Sverige skickade varorna, men några pengar kom aldrig.

Den ursprungliga fordran var på 600 miljoner kronor. Men eftersom Nordkorea inte betalade, har skulden växt till 2,7 miljarder idag.

Det är den största fordran som Sverige har mot ett enskilt land.

Exportkreditnämnden (EKN) har visserligen upprättat ett avtal med Nordkorea där skulden är fastställd, och varje år påminner myndigheten Nordkorea om skulden. Oftast får man dock inte ens ett svar tillbaka, säger Carina Kampe på Exportkreditnämnden till SVT.

I en exklusiv intervju med SVT Nyheter har Nordkorea för första gången kommenterat skulden. Men något konkret besked om när den kommer vara betald ges inte nu heller.

– Ja, jag känner till skulden, säger Pak Yun Sik, sektionschef vid nordkoreanska utrikesministeriet, till SVT:s Asienkorrespondent Susan Ritzén.

Enligt Yun Sik hade Nordkorea en väldigt dålig ekonomi i samband med att affärerna gjordes. Men nu är situationen bättre, påstår han, och säger att Nordkorea välkomnar samverkan med Sverige.

Om Nordkorea och Sverige upprättar ett närmare ekonomiskt och kulturellt samarbete med varandra kan frågan säkert lösa sig i framtiden, hävdar Pak Yun Sik – 43 år efter Volvo-bilarna beställdes.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Småsparare "missar tåget" när BRICS-länderna hamstrar guld

Centralbankerna köper – "oavsett pris".. BRICS-länderna har fortfarande en för låg andel guld i sina reserver jämfört med väst, säger Peter Schiff.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Utrikes

Nytt USA-veto mot vapenvila i Gaza

Stoppar resolution – för sjätte gången.. Israels FN-ambassadör Danny Danon tackade USA för stödet.0 

Alternativmedia trakasseras av franska myndigheter

Vägrar erkänna Voltairenet som presspublikation.. Ifrågasatte bland annat officiella sanningen om 11 september.0 

Tyske kanslerns tårar under slakten i Gaza: "Antisemitism"

Gråter – och förklarar krig mot yttrandefriheten.. Friedrich Merz lovar tuffa tag mot "konstnärlig, kulturell och akademisk" frihet i Tyskland.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0